„Przede wszystkim trzeba obudzić świadomość narodową! Najważniejszą sprawą jest szkolnictwo zagrożone przez różnorodne reformy. Wiek szkolny jest bardzo ważny, bo od 14 do 18 (19) roku życia formują się poglądy człowieka. Niestety, szkolnictwo średnie znalazło się w niebezpieczeństwie na skutek licznych działań wrogów kultury chrześcijańskiej. Trzeba robić wszystko, by się uwolnić od zorganizowanych wpływów między narodowych, które jednostronnie zorientowane są na osłabienie polskiej kultury. W miarę możliwości należy stworzyć sieć szkolnictwa niezależnego. Należy uświadomić ludziom, że to nie państwo organizuje szkolnictwo, bo coraz częściej zamiast kształcić i wychowywać, zaczyna ono ideologizować i nową „wiarę”. Nasi wrogowie próbują odsunąć nas od wiary chrześcijańskiej, w której żyjemy od ponad 1100 lat. Na nas więc spoczywa obowiązek uświadomienia narodu o istniejącym niebezpieczeństwie ze strony obcych mediów zorientowanych zwłaszcza na to, by zohydzać polskość. Trzeba podjąć z tym walkę!”

O. Mieczysław A. Krąpiec, Piotr S. Mazur, Rozmowy z Ojcem Krąpcem. O polskiej kulturze humanistycznej, s. 163-164.