banner ad

Wywiad z twórcami portalu Wspólnotowy.pl – tylko dla MyslKonserwatywna.pl

| 21 lipca 2015 | 1 Komentarz

11692741_654386634662645_7614376988956731764_nZ Grzegorzem Prasałem, jednym z twórców portalu Wspólnotowy.pl, rozmawia Mariusz Matuszewski

 

Kim jesteście i skąd pomysł na katolicki serwis społecznościowy?

Jesteśmy małą grupą osób, która poznała się na różnych wydarzeniach wspólnotowych w Warszawie. Większość z nas była lub jest związana z duszpasterstwem akademickim w kościele św. Anny w Warszawie oraz Ruchem Światło-Życie. Oprócz tego pomagały nam osoby z innych duszpasterstw i ruchów, np. Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym czy Opus Dei. Łączy nas Kościół, którego członkami wszyscy jesteśmy. Cały czas szukamy osób do współpracy.

Natomiast sam pomysł narodził się z uczestnictwa w życiu wspólnotowym i obserwacji potrzeb koleżanek i kolegów oraz problemów Kościoła w ogóle. Widzieliśmy na przykład, jak nasi znajomi szukają osób o tych samych wartościach, z którymi mogliby wynajmować mieszkanie, a nie istniała wówczas społeczność internetowa, która pozwalałaby takim osobom, a są ich przecież tysiące, łączyć się w grupy. Tego typu potrzeb jest znacznie więcej. Dlaczego więc nie stworzyć serwisu, który byłby na nie odpowiedzią?

Jak wyglądała droga do wcielenia pomysłu w życie?

Droga ta nie była łatwa. Przede wszystkim nie zdawaliśmy sobie sprawy z ogromu przedsięwzięcia, które realizujemy i nie przypuszczaliśmy, że przy skromnych zasobach, które posiadamy, droga do startu potrwa aż trzy lata! Z drugiej strony, gdybyśmy już na początku wiedzieli, jak dużo jest do zrobienia, Wspolnotowy.pl chyba by nie powstał. Podsumowując, trzeba było przejść przez wiele przeciwności materialnych i duchowych, aby ten portal się pojawił, ale to już historia na osobne świadectwo.

Czym chcecie się wyróżniać?

Chcemy stworzyć po raz pierwszy w Polsce kompletną bazę grup, duszpasterstw i ośrodków chrześcijańskich, która pozwoli ich liderom przedstawić je i ogłosić, a ludziom poszukującym swojej wspólnoty, organizacji czy wydarzenia pomóc w znalezieniu swojego miejsca w Kościele. Szczególnie myślimy o osobach, które nie są w żadnej wspólnocie i przez to formują się same, bez wsparcia ludzi podobnych do siebie. Wspolnotowy.pl jest też narzędziem komunikacyjnym, które łatwo utworzyć dla każdej wspólnoty. Pozwala ono na komunikowanie się wewnątrz grupy oraz pomiędzy grupami, jeśli trzeba zorganizować większy projekt lub wydarzenie. Np. w 2012 roku, gdy była organizowana ewangelizacja Warszawy, trzeba było starannie zebrać bazę kontaktów liderów wspólnot. Teraz wysłanie takiej wiadomości to będzie dosłownie kilka kliknięć myszką! My zaś zaprojektowaliśmy od zera system informatyczny, który ma taką komunikację wspierać.

Do kogo adresujecie swój serwis?

Serwis adresujemy do wszystkich osób, dla których Jezus Chrystus jest na pierwszym miejscu lub którzy chcą walczyć o to. Szczególnie zależy nam na tym, aby z portalu korzystały wszystkie pokolenia, ponieważ wszyscy jesteśmy rodziną Kościoła. Współpraca międzypokoleniowa zyska też znaczenie praktyczne, gdy powstanie wspólnotowa giełda pracy czy mieszkań do wynajęcia.

Czy nie obawiacie się, że w starciu z serwisami takimi, jak Facebook – za którymi stoją niewyobrażalne pieniądze, będzie wam trudno?

Wierzymy w to, że jeśli odkryjemy swoje powołanie, to nie ma czegoś takiego jak konkurencja, bo nikt inny nie jest w stanie zastąpić człowieka w dziele, do którego Bóg go zaprasza. Kierujemy się też Słowem Bożym, które mówi „Idź z tą siłą, jaką   posiadasz” [Sdz 6, 14] abo „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” [Rz 8, 31]. Realizujemy więc swoją wizję, którą mamy, bez oglądania się na innych. Obecna wersja portalu jest przy tym zaledwie wstępem do tego, co chcemy zrealizować. I jeśli Bóg pozwoli i postawi na naszej drodze ludzi dobrej woli, którzy nas wesprą, to urzeczywistnimy razem to marzenie!

Czy planujecie współpracę z innymi organizacjami lub portalami? Udział w akcjach i imprezach o charakterze religijnym?

Chcemy być obecni wszędzie, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla Kościoła. Mamy więc to wszystko planach, ale dopiero startujemy i będziemy szukali partnerów. Zapraszamy więc do współpracy :)

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Mariusz Matuszewski

11717325_659995224101786_8406376244867999841_o

 

Kategoria: Mariusz Matuszewski, Religia, Społeczeństwo, Wiara

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. fads pisze:

    świetny pomysł, powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: