banner ad

Sekretarka Prymasa

| 6 maja 2013 | 1 Komentarz

okonska16 maja zmarła Maria Okońska, założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. W czasie terroru niemieckiego, a potem radzieckiego była apostołką dziewcząt. Przez całe swoje życie znana jako gorąca czcicielka Matki Bożej i polska patriotka.

Urodziła się w 1920 roku, więc w chwili wybuchu II Wojny Światowej była młodą dziewczyną. Mocno wierzyła, że Polska zmartwychwstanie, i uważała, że to, jaka będzie Ojczyzna, zależy przede wszystkim od poziomu polskich kobiet. Gdy pojawiła się taka możliwość, zaczęła studia na konspiracyjnym uniwersytecie. Studiowała polonistykę oraz pedagogikę. Z myślą o rówieśnicach zaplanowała Miasto Dziewcząt, rodzaj ośrodka wychowawczego dla młodych kobiet. Kierownikiem duchowym Miasta został przyszły prymas, ks. Stefan Wyszyński. Tak powstała Ósemka, a po wojnie, na gruncie Ósemki powoli powstawał Instytut.

Powstanie Warszawskie to czas, w którym Maria Okońska organizowała modlitwy, przygotowywała do spowiedzi, do dobrej śmierci – można więc powiedzieć, że była akowcem odpowiedzialnym za oręż Słowa.
Po wojnie kontynuowała swój dziewczęcy apostolat i musiała pokonywać trudności innego typu – była aresztowana przez UB, a potem aresztowany został sam prymas Wyszyński. To nie zgasiło w niej zapału. Organizowała modlitwy i czuwania. W pewnej chwili nawet „Stała się łącznikiem między nim [Prymasem] a Jasną Górą. W dniu Jasnogórskich Ślubów Narodu 26 sierpnia 1956 r. była jedynym świadkiem momentu, gdy Prymas Polski w odosobnieniu czytał tekst składanych ślubów. Maria w imieniu ludu Bożego odpowiadała: „Królowo, Polski przyrzekamy!”

Gdy Prymas wyszedł z więzienia, jej celem stała się realizacja Jasnogórskich Ślubów Narodu w ramach Wielkiej Nowenny. To Maria Okońska zadbała o to, by kazania Prymasa nie poszły w zapomnienie, to ona utrwalała jego postać na fotografii (wykonała ok. 10 000 zdjęć).

W 2009 roku, za swoją działalność patriotyczną została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Maria, dzielna kobieta, przez wielu Polaków kojarzona po prostu jako „sekretarka Wyszyńskiego”.

Pogrzeb Marii Okońskiej odbędzie się w Warszawie w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, 11 maja o godz. 13.00. Cztery dni wcześniej, 7 maja o godz. 12.15 zostanie odprawiona przy jej trumnie Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Aleksandra Solarewicz

Za: Radiomaryja.pl  

Kategoria: Aleksandra Solarewicz, Wiadomości

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. M pisze:

    +

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *