banner ad

Ratujmy opuszczone kościoły na Kresach

| 29 kwietnia 2013 | 0 Komentarzy

cm4Fundacja Pomoc Polakom na Podolu, Wołyniu, Pokuciu i Bukowinie planuje kolejną edycję akcji „Przywracanie pamięci”. Akcja polega na porządkowaniu wnętrz i bezpośredniego otoczenia starych, opuszczonych kościołów rzymskokatolickich na Kresach. Fundacja poszukuje wolontariuszy do tegorocznego projektu.

Fundacja Pomoc Polakom na Podolu, Wołyniu, Pokuciu i Bukowinie ma siedzibę w Wałbrzychu. Działa ponad jedenaście lat i jest organizacją pożytku publicznego. Jej założyciele tak opisują swój cel: „Naszym katolickim i polskim

zadaniem jest szczególna troska o to aby zachować Naród polski od znikczemnienia. (…) Tak opieka i troska w zakresie zaniedbanych, a jeszcze bardziej zapomnianych polskich cmentarzy, porządkowanie wnętrz i otoczenia starych, opuszczonych kościołów rzymskokatolickich (domów Bożych przecież), jak wszelka pomoc osobom narodowości polskiej lub pochodzenia polskiego pozostającym na Obczyźnie; a także działalność na rzecz oświaty i kultury polskiej (zwłaszcza wśród młodego pokolenia). Pragniemy przybliżyć Polonii na Kresach wschodnich sprawy polskości i dowieść, że Polacy o Nich nie zapomnieli”.

Kierunek – Tarnopolszczyzna

W tym roku jedenastu wolontariuszy – być może we współpracy ze społecznością lokalną – będzie porządkować świątynie leżące na terenie rejonów: borszczowskiego, zaleszczyckiego (na Tarnopolszczyźnie), a także brodowskiego i złoczowskiego (w obwodzie lwowskim).

Termin: 25 maja – 2 czerwca 2013. Planowany wyjazd z Polski na Ukrainę: 24 maja.

Kościoły znajdują się we wsiach. Jak zapewniają organizatorzy – „pobyt przyjemny i gościna zapewniona”. W programie pobytu na Ukrainie przewidziano również udział w uroczystości poświęcenia tworzonego właśnie Domu Polskiego im. Jana Sobieskiego w Podhorcach (rejon brodowski) i pobyt w Kamieńcu Podolskim (zwiedzanie, spotkanie z tamtejszą Polonią i ognisko).

Co trzeba zrobić?

Prace są proste i nieciężkie, dają za to natychmiastowe efekty. Z wnętrz kościołów trzeba uprzątnąć śmieci, gruz itp. oraz wyciąć samosiejki w budynkach i wokół nich. Nie zawsze możliwe jest uratowanie budynku w dosłownym sensie. W każdym jednak przypadku warto:

– przywrócić cześć tym świętym (mimo sprofanowania) miejscom;

– upamiętnić Polaków, którzy wznosili te świątynie; którzy przez sześć wieków trwali – także podczas okrutnych prześladowań – przy wierze, języku, tradycjach i kulturze swoich Ojców;

– ocalić te ostatnie jednoznaczne, niepodważalne, prawdziwe ślady polskiego katolicyzmu i polskości.

Na uporządkowanie niektórych kościołów wystarczy od kilku godzin do dwóch dni, w przypadku większości z nich – od trzech do pięciu dni. Ale czasem miesiąc za krótki…

Film będzie świadectwem

Krótki film dokumentujący prace, który zamierzają nakręcić organizatorzy, będzie świadectwem stanu, w jakim znajdują się polskie zabytki. Fundacja Pomoc Polakom na Podolu, Wołyniu, Pokuciu i Bukowinie dysponuje bardzo skromnymi środkami. Może ten film poruszy serca rodaków w Polsce, którzy zechcą wesprzeć dzieło.

Szczegóły i kontakt: wolontariat@podole.org
www.podole.org, www.podoleorg.blogspot.com
Zob. też: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/obiektyw/art,436,przywrocmy-pamiec.html

 

Aleksandra Solarewicz, za: ogloszenia.ngo.pl 

foto http://www.podole.org/view-index-4.html

Kategoria: Historia, Publicystyka, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *