banner ad

Oliveira: Dzień Wszystkich Świętych

| 1 listopada 2022 | 1 Komentarz

Czym jest dzień Wszystkich Świętych? Jest to dzień uczczenia wszystkich dusz, które przebywają już w niebie – nawet, jeżeli nie są oficjalnie kanonizowane lub beatyfikowane. Każdy, kto jest w niebie, jest człowiekiem świętym. Przebywa w obecności Boga, widzi Boga twarzą w twarz i jest przez Niego oblubiony.

Ponieważ nie jest nam dane poznanie imion wszystkich tych osób – są ich przecież nieprzebrane rzesze – Kościół Katolicki nie może właściwie uhonorować każdego ze świętych poprzez złożenie im formalnego hołdu – jak ma to miejsce w przypadku osób kanonizowanych. Dlatego ustanowiono święto Wszystkich Świętych jako dzień, w którym oddaje cześć wszystkim razem.

Dobrą praktyką jest modlenie się i proszenie o ochronę ich wszystkich. Istnieją pewne dusze, jakkolwiek nieznane nam z nazwiska, mające szczególne znaczenie dla naszej walki w szerzeniu kontrrewolucji. Kim są te dusze? Poniżej podam wam przykładową listę, z której możecie korzystać podług swojego mniemania.

Ilu nieznanych krzyżowców poległo w walce o wyzwolenie Ziemi Świętej spod mahometańskiej  okupacji i dostało się do nieba? Ilu katolików zginęło walcząc w Hiszpanii i Portugalii w czasie Rekonkwisty? Ilu krzyżowców zginęło walcząc podczas podbojów pogańskich ludów Europy Północnej? Wszystkie te dusze rozumiały w sposób szczególny wspaniałość walki w służbie Wiary oraz konieczność poświęcenia wszystkiego, w tym własnego życia, dla zwycięstwa Kościoła.

Były dusze takie jak te, które zginęły we francuskiej Wandeii i w powstaniach karlistowskich w Hiszpanii. Dalej – San Credistas, którzy walczyli przeciwko rewolucji w Południowym Neapolu; Żuawi papiescy, którzy bohatersko walczyli i ginęli po to, by zachować Państwo Kościelne przed oddaniem go w ręce partyzantów Garibaldiego; Cristeros w Meksyku; i tak dalej. Oni wszyscy są naszymi bratnimi duszami, przebywającymi już w niebie i modlącymi się za tych, którzy kontynuują walkę z rewolucją tutaj, na ziemi.

Nie zapomnijmy o wspaniałych duchownych, którzy walczyli z wolnomularstwem. Ze szczególnym podziwem wspominam Dom Vital Maria Gonçalves de Oliveira, biskupa Olinda i Recife w północno-wschodniej Brazylii, którego walka z masonerią (jednym z najbardziej diabolicznych i dynamicznych czynników rewolucji) była bezkompromisowa. Także Msgr. Henri Delassus, który napisał swoją słynną „La conjuration anti-chrétienne” („Konspiracja anty-chrześcijańska”) przeciwko judaizmowi  i masonerii. Oni, podobnie, jak wielu innych, spędzili swoje życie walcząc z wolnomularstwem, przez co byli prześladowani, a niektórzy z nich stracili życie. To także nasze bratnie dusze.

Nie możemy pominąć cenionych członków naszych własnych rodzin, którzy poprzedzili nas w signum Fidei, w znaku Wiary i uzyskali zbawienie wieczne. Osoby te są naszymi szczególnymi orędownikami, którzy nas kochają i chcą  nas przybliżyć  do Boga, tak, byśmy zostali ocaleni i razem z nimi cieszyli się w Niebie. Święta Teresa z Lisieux otaczała wielkim szacunkiem swoich  braci, którzy zmarli w dzieciństwie. Powiadała, że są świętymi jej rodziny. Wkrótce jej ród doczekał się znacznie większej świętej – samej Teresy.

To właśnie w dniu Wszystkich Świętych powinniśmy w szczególności modlić się do nich, ponieważ  w ten dzień są oni wyjątkowo wrażliwi na nasze prośby. Powinniśmy poprosić ich, aby pomogli nam w osiągnięciu ziemskiego powołania, zleconego nam przez Pana, jak również abyśmy w końcu mogli pozostawać z Nim, z Matką Bożą i wszystkimi świętymi w wiecznej chwale.

 

Plinio Corrêa de Oliveira

Tłumaczył Arkadiusz Jakubczyk

 

Kategoria: Arkadiusz Jakubczyk, Publicystyka, Religia, Wiara

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. Paweł Kopeć pisze:

    … właściwie to tylko JCh "sanctus est"…

    Vide: "Passion" MG, ST/NT Biblia etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *