banner ad

Kącik „My Reakcja”: Zapomniany monarcha we współczesnej Europie?

| 19 listopada 2017 | 1 Komentarz

Historyczna Litwa była niepodległym królestwem przez bardzo krótki okres w latach 1251-1263. Jedyny monarcha, Medong, w zamian za chrzest otrzymał od papieża koronę królewską, a od Zakonu Krzyżackiego sojusz, tak bardzo potrzebny w obliczu otaczających państwo wrogów. Z powodu braku dokumentów nie sposób dziś potwierdzić, czy rzeczywiście władca został koronowany. Faktem jest natomiast, że najazd mongołów, a także bunt wpływowych kniaziów doprowadził ostatecznie do zabójstwa króla oraz jego dwóch synów. Medong w kilka lat przed swoją śmiercią zaczął odchodzić od chrześcijaństwa, a po niej możni ostatecznie zerwali stosunki z Rzymem, co było równoznaczne z utratą statusu królestwa przez Litwę. Nieudaną próbę restauracji podjął w 1430r. Witold Kiejstutowicz, kiedy to korona została przejęta przez Polaków. Nie był to jednak ostatni epizod monarchistyczny w historii tego kraju.

W roku 1918 Litewska Rada Państwowa proklamowała niepodległość Litwy i ponownie ogłosiła kraj królestwem. Spośród wielu kandydatów wyłoniony został wirtemberski xiażę, Wilhem von Urach. Otrzymał imię Mendoga II, a o jego wyborze przesądziło prawdopodobnie przywiązanie do wiary katolickiej, a także dobre wykształcenie. Król nie zdążył odwiedzić swoich ziem, nie nauczył się także języka litewskiego. Klęska Cesarstwa Niemieckiego przesądziła o republikańskim ustroju Litwy. Sam Mendog II nigdy nie zrzekł się swojego tytułu. Żeniąc się dwukrotnie z bawarskimi arystokratkami zapewnił swoim roszczeniom sukcesję.

Po jego śmierci w 1924r. tytuły xięcia von Urach i króla Litwy przeszły na brata – Karola (syn zrzekł się godności by ożenić się z kobietą z ludu). Karol Gero Albrecht Józef Wilhelm Maria von Urach przez niektórych wymieniany był także jako kandydat na tron Polski. Jego związek z Garadielą, hrabiną von Waldburg Zeil und Trauchburg nie zaowocowało potomstwem. 4. xięciem von Urach, hrabim Wirtembergii oraz tytularnym królem Litwy został Karol Anzelm von Urach, wnuk króla Mendoga II. On także zrzekł się godności by zawrzeć związek z Saskią Wusthof, pretensje przeszły na jego młodszego brata, Ingio, który jest tytularnym królem Litwy do dziś. W roku 2009 oświadczył, że "jeśli zaproponują mu litewski tron to zgodzi się do przyjąć". Pretendent uczy się języka litewskiego.

Tomasz Goździk

Zapraszamy na: www.facebook.com/MyReakcja/

Kategoria: Wiadomości

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. Skomand pisze:

    Przeciez to smieszne. Jaki to legitymizm?Jakie prawa? Poza nasaniem niemieckim? To juz wieksze prawa posiadaliby spadkobiercy Wielkich Ksiazat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *