banner ad

Powstanie Listopadowe. Dokumenty w internecie

| 24 października 2014 | 0 Komentarzy

kossak-olszynka grochTwój przodek brał udział w powstaniu listopadowym? Archiwum Główne Akt Dawnych stworzyło ciekawy serwis. Są w nim reprodukcje dokumentów dotyczących działań zbrojnych  i ich uczestników. To strona www.powstanielistopadowe.com

W 2010 roku w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie zorganizowano wystawę wirtualną pod tytułem "Wojna polsko-rosyjska 1830-1831 w dokumencie archiwalnym. W 180. rocznicę wybuchu powstania listopadowego". Najpierw można ją było oglądać na stronie internetowej AGAD. W 2011 wybrane dokumenty z tej wystawy zostały zaprezentowane przez działające przy Archiwum Głównym Akt Dawnych Stowarzyszenie Miłośników Dawnych Dokumentów „Archivum Patriae”, którego jednym z celów jest popularyzacja wiedzy o archiwach i zgromadzonych w nich materiałach archiwalnych.

Materiały pogrupowano według siedmiu kategorii, a każdy dokument opatrzono komentarzem historycznym:

  1. Działania parlamentu i władzy wykonawczej
  2. Organizacja działań zbrojnych i ich uczestnicy
  3. Raporty generalicji powstania listopadowego
  4. Bitwy Powstania (kartografia)
  5. Społeczeństwo wobec Powstania w kraju i odzew za granicą
  6. Skutki Powstania
  7. Emigracja popowstaniowa

Na stronie zaprezentowano w sumie 69 dokumentów z zespołów i zbiorów archiwalnych: Władze Centralne Powstania Listopadowego 1830-1831, Komisja Rządowa Wojny, Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych, Papiery gen. Rohlanda, Sejm Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, Archiwum Ostrowskich z Ujazdu, Nabytki Oddziału III, Varia z Centralnego Archiwum Wojskowego, Archiwum Platerów z Antuzowa, Archiwum Potockich z Łańcuta, Zbiór Aleksandra Czołowskiego, Archiwum Radziwiłłów Dz. XI, Varia archiwalne z Biblioteki Narodowej, oraz Kartografika z innych Oddziałów AGAD i Zbiór kartograficzny.

powstanielistopadowe.com

Ilustr.: W. Kossak, "Olszynka Grochowska" (reprodukcja: Wikipedia)

AS

Tags:

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *