banner ad

Matka Boża wypędzona

| 5 września 2015 | 0 Komentarzy

Dzieje Madonn kresowych to opus magnum niedawno zmarłe30-matka-boza-wypedzonago Tadeusza Kukiza. Korzystał z jego książek ks. Tomasz Ważny CM, pisząc swoją „Matkę Bożą wypędzoną”. Maryjne rozważania majowe… równie aktualne we wrześniu, miesiącu pamięci o utraconych Kresach.

Ks. Ważny, ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, jest już autorem książki „Tam, gdzie Marii są obrazy”. Jak określa, miała ona być „czymś na kształt przewodnika po polskich sanktuariach maryjnych”. Naturalną kontynuacją stało się napisanie drugiej książki, kresowej.

O Matce Bożej nikt chyba wcześniej nie powiedział – wypędzona. A jednak. Zdecydowanie i prawdziwie brzmią słowa autora o dzieleniu przez Nią losów „z ekspatriowanymi, a więc po prostu wygnanymi z rodzinnych stron, bo – jak pisze ks. Ważny – "słowo „repatriacja” w tym kontekście zwodnicze jest i zupełnie fałszywe”. Warto pamiętać. Termin repatriacja zadomowił się w publicystyce kresowej na dobre.

„Matka Boża wypędzona” ma 31 rozdziałów. Tyle, ile dni ma miesiąc maj. Każdemu dniowi patronuje inny wizerunek. Rozważania, zilustrowane fotografiami, nie są żadnymi kazaniami, choć mogą je inspirować (i sam autor z tego korzysta – wiem, bo miałam okazję go słuchać). To skrótowo przedstawione historie konkretnych obrazów, ich tułaczki razem z Polakami i zakładania sanktuariów na nowej ziemi – na Mazowszu, Pomorzu, na Podkarpaciu i Śląsku. I jeszcze kilka słów o dalszych losach ziem utraconych. Czasem okazuje się, że katolicy mogli podnieść swój kościół z ruin, a czasem bywa tak: "W samej zaś Hodowicy są dziś tylko ruiny kościoła, który spłonął w 1974 r. Zostały tylko ruiny…"

Prosto, ale w poruszający sposób opisuje ks. Tomasz radosne, tragiczne, a czasem sensacyjne losy Jazłowieckiej Pani z Szymanowa, Madonny Łaskawej ze Stanisławowa w Gdańsku, Matki Światła, czyli Matki Bożej Hetmańskiej z Mariampola we Wrocławiu. Tej właśnie, przed którą modliło się polskie rycerstwo przed bitwą wiedeńską 1683.

Są w rozważaniach teksty modlitw oraz pieśni, treść dokumentów oraz inskrypcji, ale tytułowa „Wypędzona” jest uczestniczką wydarzeń i opiekunką wygnanych, i tym właśnie książka ks. Tomasza różni się od typowych przewodników. Komu bliska jest historia Kresów, musi również poznać Matkę Przesiedleńców. Tomik mieści się w torebce i turystycznej kieszeni. Zabierzcie go w podróż.

Aleksandra Solarewicz

Ks. Tomasz Ważny CM, „Matka Boża wypędzona. Czytania majowe o kresowych madonnach łaskami słynących”, wyd. Fides, Kraków 2009; Podtytuł jak wyżej, natomiast fotografia przedstawia tę samą książkę, ale inne wydanie.

 

Tags: ,

Kategoria: Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *