banner ad

In God We Trust?

| 10 marca 2016 | 0 Komentarzy

money1-620x387Wydawałoby się, że nawet w czasach nawet najbardziej zajadłego antyklerykalizmu slogan „God bless America” nigdy nie zostanie wyszydzony czy zapomniany. Stało się jednak inaczej. Z inicjatywy organizacji Freedom from religion foundation (Fundacja „Wolność od religii”) ze ściany urzędu pocztowego w Pittsburghu zniknął baner ze wspomnianym sloganem, który wisiał tam od 15 lat.

Owa ateistyczna fundacja może „poszczycić się” próbą usunięcia innego hasła rażącego ateistów w oczy: „In God we trust” zarówno z wozów szeryfów stanu Missouri, jak i z amerykańskich banknotów (druga z tych spraw odbyła się przed Sądem Najwyższym). W obydwu przypadkach im się nie udało.

Zapewne dlatego Madeline Ziegler, aktywny członek fundacji, jest zachwycona z obrotu spraw w Pittsburghu. „Jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że urząd pocztowy poczynił kroki konieczne, żeby oddzielić Kościół od państwa i, co za tym idzie, dostosować się do panujących przepisów.” Poza tym Ziegler dodała: „otrzymaliśmy zgłoszenie od jednego z mieszkańców”, któremu przeszkadzał baner. Jednakże inni mieszkańcy mają zupełnie inne zdanie w tej sprawie. Zaraz po tym wydarzeniu wzrosła sprzedaż naklejek i chorągiewek z hasłem „God bless America”. Martin Dickinson, właściciel studia graficznego i jednocześnie pastor w All Saints Anglican w Chicopee, powiedział Joplin Globe: „Nie robimy tego ze względu na interesy, ale po to żeby promować Amerykę”. Następnie dodał:  „Jest czymś haniebnym, że dwadzieścia trzy tysiące ludzi –tylu członków liczy Freedom from religion foundation –  może dyktować warunki milionom Amerykanów. (…) Uznaję rozdział kościoła od państwa, ale uważam także że dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebujemy Bożego błogosławieństwa.” Ed Hinde, były dyrektor urzędu pocztowego zwrócił uwagę na powód zawieszenia baneru: „Po atakach z 11 września grupa pracowników przyszła do mnie i powiedziała, ze powinniśmy coś zrobić. Oni zapłacili połowę potrzebnej sumy, ja dopłaciłem resztę.” Co więcej, jak podkreśla Hinde, ten symbol „nie ma nic wspólnego z religią. Został tam zawieszony, aby upamiętnić trzy tysiące osób, które straciły życie 11 września 2001 i aby pobudzić w ludziach patriotyczne uczucia.”

Źródło: http://www.ilfoglio.it/

(MK)

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *