banner ad

Dalszymi śladami Elżbiety Romanowej

elzbieta romanowaPo przeczytaniu "Siergieja i Elżbiety" wyszukałam w sieci biografię Wielkiej Księżny. Jako że Elżbieta jest postacią poważaną także poza granicami Rosji, książek o niej napisano sporo, ale nie wszystkie doczekały sie pozytywnych recenzji. Najlepszą biografię, jak się okazuje, napisała Lubow Miller (Любовь Миллер). Jest to "Swiataja muczenica rosijskaja, Wielika Kniaginia Elizawieta Fiodorowna" ("Святая Мученица Российская Великая Княгиня Елизавета Феодоровна"), wydana w roku 2007. Tę też kupiłam i z nabytku jestem zadowolona.

Lubow Miller napisała biografię rzeczowo, nie wdając się w poetyckie rozważania, w jakich celuje wyżej wspomniany Griszin. Krok po kroku zdała sprawozdanie z dziejów Księżny, a w szczególności z jej działalności charytatywnej w Klasztorze św. Marii i Marty. Odwiedziła po kolei miejsca, w których Księżna żyła, od zrujnowanego teraz majątku Iliniskie po miejsce kaźni w Ałapajewsku.

O ile "Siergiej i Elżbieta" kończą się właściwie w momencie śmierci Wielkiego Księcia, biografia Księżny sięga jej kanonizacji w latach 80. XX wieku. Dokładnie opisano martyrologię Domu Romanowów i losy szczątków. Cytowane są listy rodziny książąt heskich, z których wywodziła się Elżbieta. Mniej w tekście poezji, a dużo więcej faktów. Książka jest poruszająca, chwilami wstrząsająca, szczególnie wtedy, gdy Lubow Miller opisuje zaprowadzanie w Rosji nowych, bolszewickich porządków, roszczeniową postawę socjalistów spod czerwonej gwiazdy. I nie da się ukryć, Miller wskazuje jasno, że Włodzimierz Lenin był niemieckim agentem. 

Książka Lubow Miller jest mocnym oskarżeniem dla Związku Radzieckiego i dla bolszewizmu. Miller wyraża ostro swoje sądy moralne wobec ludzi, którzy odrzucili prawo Boże. Niech ją czytają  rosyjscy politycy, którzy mają pretensje do Polaków za ich stosunek do radzieckiej Rosji. Może przyjmą prawdę, w momencie kiedy jest ona wyrażana przez ich rodaczkę, Rosjankę. 

Aleksandra Solarewicz 

Л. Миллер, "Святая Мученица Российская Великая Княгиня Елизавета Феодоровна", Moskwa 2007

Tags: , , ,

Kategoria: Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *