banner ad

Czesław Jastrzębiec-Kozłowski

| 14 czerwca 2016 | 4 komentarze

60 lat temu, 14 czerwca 1956 roku zmarł we Włochach k. Warszawy, w wieku 61 lat (ur. 31 XII 1894), Czesław Jastrzębiec-Kozłowski, poeta, tłumacz, lingwista i filozof; pochodził z rodziny ziemiańskiej, a wskutek niefortunnego upadku z konia w młodości resztę życia był przykuty do wózka inwalidzkiego; poliglota, tłumaczył z języka angielskiego (W. Shakespeare, W. Blake, R. Burns, S.T. Coleridge, W. Wordsworth, G. Byron, P.B. Shelley, E. Barrett Browning, E.A. Poe), francuskiego (Molier, Ch. Baudelaire, A. Rimbaud), okcytańskiego (F. Mistral), niemieckiego (S. Heym), rosyjskiego (N. Gogol, F. Dostojewski, A. Czechow), ukraińskiego (T. Szewczenko, O. Honczar), serbskochorwackiego (I. Gundulić) oraz na esperanto; jako poeta należał do nurtu neosymbolistycznego, jako filozof był mesjanistą – wrońskistą, należał (i był jego wiceprezesem) do Towarzystwa im. Hoene-Wrońskiego, współpracował z pismem Zet Jerzego Brauna, a w czasie okupacji niemieckiej był członkiem konspiracyjnej Unii; ojciec biologa i filozofa, Sławomira Kozłowskiego (1927-2009).

 

prof. Jacek Bartyzel

 

Kategoria: Jacek Bartyzel, Kalendarium

Komentarze (4)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

 1. Wojciech Deszczyński napisał(a):

  Mieszkańcy Włoch chcieliby upamiętnić postać tego twórcy, np. tablicą przed domem. Niestety nie udalo sie dotychczas dotrzeć do adresu. Podobno była to ulica Tomnicka. Włochowianie będą wdzięczni za pomoc.

  Nb. Znikneła strona internetowa poświecona rodzinie, założona przez p. Slawomira Jastrzebiec -Kozłowskiego. Jeszcze w styczniu 2016 z niej korzystałem.

 2. Bogdan Pachulczak napisał(a):

  Włochowianie nie znają adresu Jastrzębca Kozłowskiego? To na 100% nie są rodowici Włochowianie.

  Zainteresowanych proszę o kontakt. Osobiście zaprowadzę pod dom Państwa Kozłowskich. Od 1949 roku byłem ich sąsiadem.

   

 3. Paweł Trzciński napisał(a):

  Jestem obecnie spadkobierca i właścicielem domu w którym mieszkał brat mojej babki Czesław Jastrzębiec Kozłowski. Jego Rodzina niestety poza mną już nie żyje, w lutym tego roku pochowałem synową Cz.J.Kozłowskiego.

  Kontakt ze mną: Paweł Trzciński  502507445

 4. Bogdan Pachulczak napisał(a):

  Witam panie Pawle. To przykre że moi sąsiedzi już zeszli z tego świata. Syn Państwa Kozłowskich, Konrad był sporo młodszy ode mnie………..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *